Odnawianie i remonty elewacji

Aby budynek cieszył oko właściciela musi ładnie wyglądać, a podstawą takiego stanu rzeczy jest zadbana elewacja. Czas czyni swoje spustoszenia, oddziaływanie czynników atmosferycznych także pozostawia ślady na naszych domostwach, stad też rodzi się potrzeba odnawiania elewacji budynków. Pamiętać należy, że jest to zadanie, które wymaga wiele wprawy i doświadczenia, zatem najlepiej powierzyć je specjalistycznej firmie wykonującej remonty elewacji Łódź. Obsługujemy klientów z Łodzi oraz pozostałych regionów naszego kraju.

Co kryje się pod pojęciem odnawianie elewacji? To dość szerokie pojęcie związane ze specyfiką prac, jakie muszą zostać wykonane, aby nasz dom wyglądał jak nowy. Przede wszystkim jest to zabieg czyszczenia zabrudzonych różnorodnymi czynnikami ścian zewnętrznych. Oprócz śladów deszczu, a z nimi wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, unoszących się w powietrzu, na elewacji potrzebującej odświeżenia możemy spotkać na przykład glony lub pleśń. Trudność w doczyszczeniu zabrudzeń polega na tym, że ściany mają strukturę porowatą, są szorstkie lub fakturowane. „Zwykłe” nieczystości możemy zmyć samodzielnie wodą pod ciśnieniem o stosownej mocy, wykorzystując do pierwszego czyszczenia specjalistyczny środek przeznaczony do mycia fasad. Powtórne mycie ma charakter płukania – chodzi w nim o usunięcie zabrudzeń wraz ze specyfikiem myjącym. Jeśli jednak na naszych ścianach pojawiły się pleśnie i glony – to już większy problem, by się ich pozbyć.

Czyszczenie odbywa się wówczas ręcznie za pomocą szczotek i specjalnego płynu przeznaczonego do usuwania tego typu narośli na budynkach. Szorowanie ma na celu całkowite usunięcie porostów, które lubią niemal „wgryzać się” w ściany budynków. Należy przy tym zwrócić uwagę, by nie porysować elewacji. Po usunięciu narośli ścianę zmywamy czystą wodą, aby spłukać dokładnie środek chemiczny. Cały zabieg po wyschnięciu powierzchni dobrze jest zakończyć pomalowaniem tynków impregnatem, który zapobiegnie nawrotom rozwoju glonów i pleśni.

Nasza elewacja jest czysta i nadal nie wygląda rewelacyjnie, stara farba wyblakła, ma plamy, przebarwienia lub łuszczy się i odchodzi? W tej sytuacji czeka nas malowanie, a to z kolei nie ma sensu, jeśli wcześniej nie zaklei się powstałych w tynku dziur i pęknięć. Położenie kolejnej warstwy tynku na starym także nie przyniesie spodziewanego efektu i narazi nas na dodatkowe koszty finansowe, jeśli podłoże nie będzie wystarczająco zdrowe, by pokryć je nową warstwą. Elewację, która wymaga gruntownego odnowienia i właściwych, fachowych decyzji, lepiej jest oddać w ręce fachowców. Wówczas mamy pewność, ze nakład finansowy będzie adekwatny do efektu wykonanych prac, a nasz dom zyska nowe, piękniejsze oblicze.